Jak sprawić, by pies stał się Twoim najlepszym przyjacielem‍Ty i Twój pies jesteście najlepszymi przyjaciółmi. No wiesz, taka przyjaźń, w której możecie kończyć nawzajem swoje zdania i wiedzieć, o czym myśli druga osoba, nawet nie pytając o zdanie. Brzmi świetnie, prawda? Cóż, tak jest... dla większości ludzi i ich psów. Wielu właścicieli psów ma świetne relacje ze swoimi pupilami, ale dla niektórych mogłoby być lepiej. Statystyki pokazują, że tylko 25% właścicieli psów uważa swoje zwierzęta za najlepszych przyjaciół; reszta postrzega je raczej jako towarzyszy. Jeśli więc masz wrażenie, że Twoje relacje z pupilem wymagają trochę pracy, oto kilka pomysłów na to, jak możesz stać się najlepszym przyjacielem swojego psa, a nie tylko jego towarzyszem.

Regularnie organizuj sesje pielęgnacyjne

Twój pies prawdopodobnie da Ci znać, kiedy nadejdzie czas kąpieli, a wiele psów nieszczególnie lubi być pielęgnowanych. Jednak regularne sesje pielęgnacyjne mają kluczowe znaczenie dla zdrowej relacji z psem. Nie chcesz, aby Twój pies brzydko pachniał, a Ty nie chcesz, aby Twój dom również brzydko pachniał. Pielęgnacja jest również doskonałym sposobem na nawiązanie więzi z psem, ponieważ pozwala Ci na fizyczną interakcję z psem na poziomie osobistym.

  • Sesje pielęgnacyjne można przeprowadzać w dowolnym momencie, ale najlepiej robić to regularnie (najlepiej raz w tygodniu).

  • Jest to również doskonały sposób na sprawdzenie, czy nie występują jakieś problemy lub nieprawidłowości, a jeśli zaczniesz regularnie pielęgnować swojego psa od najmłodszych lat, stanie się to normalną częścią jego rutyny w miarę dorastania.

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego psa, jest zabieranie go na spacer. Dzięki temu pies wychodzi z domu, ma trochę ruchu, a ponadto jest to świetny sposób na nawiązanie więzi ze swoim pupilem. Spacery są bardzo korzystne zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego: Fizycznie mogą zmniejszyć ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób stawów. Pod względem psychicznym mogą pomóc w zmniejszeniu stresu, nudy i zachowań wymagających uwagi.

Zawsze włączaj psa w zajęcia rodzinne

Pies to nie dziecko, ale to nie znaczy, że nie chce brać udziału w rodzinnych zajęciach. Psy są istotami społecznymi i tak samo jak ludzie pragną towarzystwa. Jeśli więc masz rodzinę, zawsze staraj się włączać psa w różne zajęcia. Nie musicie wyjeżdżać razem na rodzinne wycieczki, ale zawsze możesz usiąść i pooglądać z psem telewizję lub poczytać mu bajkę na dobranoc. Możesz zabrać psa do parku razem z dziećmi lub pozwolić mu bawić się zabawkami na podwórku. Im bardziej będziesz włączać psa w rodzinne zajęcia, tym bardziej będzie się on czuł częścią rodziny. Pomoże to obniżyć poziom stresu i niepokoju, a także jest doskonałym sposobem na nawiązanie więzi z psem.