Jakie kliny pod koła wybrać do samochodu ciężarowego?

Kliny pod koła na co dzień przydają się użytkownikom samochodów osobowych, dostawczych oraz przyczep. W istotny sposób poprawiają one również bezpieczeństwo parkowania pojazdów ciężarowych. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby każdy kierowca TIR-ów wiedział, jak prawidłowo posługiwać się blokadami pod koła i pamiętał o wykorzystywaniu ich w codziennej pracy. Sam wybór klinów nie może być dziełem przypadku — tylko modele dobrane do specyfiki konkretnego pojazdu pozwolą zapewnić bezpieczeństwo postoju.

Czym są kliny pod koła i do czego służą?

Kliny pod koła to obiekty o stożkowatym kształcie, często wykonywane z twardego plastiku, metalu lub gumy. Ich zadaniem jest zabezpieczanie zaparkowanych pojazdów (samochodów, przyczep, naczep) przed samoistnym przesuwaniem się po nawierzchni. Efekt ten osiąga się poprzez podłożenie klinu pod oponę tak, by stanowił on fizyczną blokadę unieruchamiającą koło.

Akcesoria tego rodzaju mogą być używane w przypadku każdego typu pojazdu kołowego, ale dla maszyn ciężarowych stanowią one obowiązkowy element wyposażenia. Opony blokuje się klinami podczas parkowania, dłuższego postoju, a także załadunku czy rozładunku. Podłożenie tych akcesoriów pod koła jest konieczne przede wszystkim podczas zatrzymywania pojazdu na nierównej powierzchni.

Jakie powinny być kliny pod koła do samochodu ciężarowego?

Im większe rozmiary oraz masa samochodu, tym mocniejsze i większe powinny być kliny. Dobierając blokady, dopasuj ich szerokość do wymiarów kół. W przypadku zabezpieczania pojazdów ciężarowych czy budowlanych zaleca się stosowanie klinów wykonanych z twardego, niepodatnego na zmiany temperatur i odkształcanie materiału — dobrze sprawdzi się tu na przykład wytrzymały termoplastik. Stabilność postoju poprawi również perforowana rampa klina, która zapobiegnie ześlizgiwaniu się opony po powierzchni blokady. Pojazdy ciężarowe czy maszyny budowlane należy zabezpieczać wyłącznie przy użyciu modeli homologowanych.

Do klinów pod koła warto dokupić praktyczne uchwyty, które ułatwią przechowywanie i przewóz tych akcesoriów. Choć kolor blokad nie wpływa na ich techniczne parametry, warto zdecydować się na modele o intensywnej, wyróżniającej się barwie. Kliny w kolorze np. wyrazistej żółci już z daleka są świetnie widoczne i bez konieczności podchodzenia bliżej pozwalają upewnić się, że samochód jest prawidłowo zabezpieczony.

Gdzie szukać blokad pod koła do samochodów ciężarowych?

Kliny pod koła do TIRów i innych ciężkich pojazdów najłatwiej znaleźć w internecie. Aby uniknąć nietrafionych zakupów i mieć pewność, że decyduje się na trwałe i porządne modele, warto wybierać spośród ofert doświadczonych sprzedawców akcesoriów samochodowych. W Polsce takim dostawcą jest na przykład sklep Nadkola.pl — kliny pod koła znajdziesz na stronie https://nadkola.pl/pol_m_Kliny-pod-kola-230.html. W jego ofercie dostępne są m.in. wykonane z wytrzymałego termoplastiku szerokie blokady produkcji włoskiej marki Lokhen, idealne do pojazdów ciężarowych. Przed zakupem upewnij się, że wymiary klinów pasują do rozmiarów kół Twojego samochodu.