Program PIT Pro – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Do 2 maja wszyscy podatnicy, którzy uzyskiwali przychody w minionym roku pracując na terenie Rzeczpospolitej, muszą rozliczyć się z Urzędem Skarbowym składając wypełniony formularz PIT. Jednak nie zawsze wiadomo, jaki rodzaj formularza wybrać. Wiele Polaków nie wie również jak wypełnić wybrany formularz prawidłowo. Dlatego też niektórzy wolą wybrać tradycyjne rozliczenie swojego podatku i proszą o pomoc fachowca, takiego jak księgowy. Jak poradzić sobie z internetowym formularzem PIT? Jakie są rodzaje i dla kogo przeznaczony jest poszczególny z nich?

Internetowe formularze podatkowe

Na rynku jest dostępne wiele programów, które służą swoją pomocą w uzupełnianiu internetowych formularzy podatkowych. Jednym z nich jest program PIT Pro. Programy tego rodzaju poprowadzą Cię przez proces uzupełniania swojego formularza niemalże ,,za rękę'', po kolei wskazując odpowiednie rubryki oraz to, co powinno się w nich znaleźć. Aby skorzystać z takiej usługi będziesz musiał się zalogować oraz następnie podać swoje dane:

  • imię i nazwisko,

  • datę urodzenia,

  • numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczna, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej),

  • identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),

  • kwotę przychodów z poprzedniego rozliczenia podatkowego (jeśli nie uzyskiwałeś w tamtym czasie żadnych przychodów, wystarczy że wpiszesz ,,0'').

Korzystanie z programów takich jak PIT Pro jest niezwykle wygodne oraz nie wymaga od Ciebie żadnej wiedzy o formularzach podatkowych. Dodatkowo, jeśli wybierzesz właśnie opcję elektroniczną rozliczania się z fiskusem, otrzymasz swój zwrot (jeśli taki Ci przysługuje) dużo wcześniej niż w przypadku tradycyjnego rozliczenia PITu. W przypadku e-deklaracji termin sięga do 45 dni roboczych. W drugim natomiast jest to nawet 90 dni roboczych.

 

Jaki rodzaj formularza podatkowego wybrać?

Jest wiele rodzajów formularzy podatkowych. Nic zatem dziwnego w tym, że niezwykle trudno się w tym wszystkim połapać. Oto kilka rodzajów formularzy podatkowych oraz ich zastosowanie:

 

  • PIT-28 jest przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą, która opodatkowana jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,

  • PIT- 36 jest przeznaczony dla podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych,

  • PIT- 37 jest przeznaczony dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz osiągają przychody z umowy o pracę, zlecenie lub dzieło,

  • PIT- 38 jest przeznaczony dla osób, które w minionym roku uzyskały przychód ze zbycia papierów wartościowych itp.

Rozlicz się ze swoim podatkiem w terminie!

Zwykle termin oddania uzupełnionych deklaracji podatkowych sięga 30 kwietnia. Jednak w tym roku dzień ten wypada w sobotę, zatem dzień niepracujący dla urzędów. Z tego względu termin został delikatnie wydłużony na korzyść podatników do 2 maja. Pamiętaj o ścisłym przestrzeganiu tego terminu. Nawet jeden dzień spóźnienia może grozić karą w postaci kary grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych lub kary ograniczenia wolności.