O tym, że fast foody są niezdrowe, wiedzą nawet dzieci. Rzeczywiście – przygotowywane z niskiej jakości półproduktów posiłki sprzedawane na skalę masową często są tłuste, pełne cukru i niezdrowych dodatków do żywności. Czy jednak to samo można powiedzieć o burgerach? Sprawdź, jak znaleźć naprawdę zdrowego burgera i jakie cenne składniki odżywcze zawiera!
Zdrowe burgery – czy to naprawdę możliwe?
Dobrze przygotowany burger to pełnowartościowe danie, które dostarczy nam wielu naturalnych związków, tak potrzebnych organizmowi. Pamiętajmy, że oprócz bułki i mięsa, zawsze jest w nim wiele warzyw:
Sałata zawiera witaminy C, A, D i E oraz kwas foliowy. Dzięki antyoksydantom chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Do tego jest doskonałym źródłem magnezu, wapnia i żelaza.
Cebula, nazywana naturalnym antybiotykiem, wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Chroni organizm przed szkodliwym wpływem patogenów, a co za tym idzie zapobiega infekcjom.
Papryka to znakomite źródło witaminy C. Do tego wspomaga układ krążenia.
Pomidor zawiera m.in. likopen, który opóźnia proces starzenia się tkanek.
Kiszonki, np. ogórki kiszone, wzbogacają mikroflorę jelit, a co za tym idzie m.in. wzmacniają układ pokarmowy.
Oczywiście prawdziwy burger to też wołowina – jedno z najzdrowszych mięs, bogate w łatwo przyswajalne żelazo, a także mnóstwo witamin: A, E oraz D, a także witaminy z grupy B – B1, B6 i B12.
Co zrobić, żeby burger był zdrowy?
Oczywiście nie każdy burger będzie tak samo zdrowy. Aby skorzystać ze wszystkich wymienionych wyżej wartości odżywczych, trzeba wybrać składniki wysokiej jakości. Warto więc sięgać po warzywa z ekologicznych upraw, a mięso kupować w sprawdzonych sklepach.
Jeśli wolisz, aby pyszny burger Lublin został zaserwowany w restauracji, wybierz sprawdzony lokal. Oczywiście nie masz w tym wypadku wpływu na proces produkcji i jakość użytych składników, jednak renoma burgerowni wiele Ci o nich powie. W lokalach takich jak Pasibus do stworzenia burgerów wykorzystywane są wyłącznie wysokiej klasy mięsa, świeże warzywa i sosy przygotowywane według autorskich receptur.
Jeśli nie masz pewności, czy wybrana restauracja dba o jakość serwowanych burgerów, sprawdź opublikowane o niej opinie. Nic tak nie świadczy o restauracji, jak komentarze jej gości. Gdy już zdecydujesz się na wizytę w konkretnym lokalu, przekonasz się na własnej skórze, czy warto do niego wracać.
A co z tłuszczem w wołowinie?
Aby burger zachował swój smak, aromat i konsystencję, najlepiej wybrać część tuszy wołowej zawierającej około 20% tłuszczu. Optymalnym nośnikiem tych właściwości będzie antrykot, rostbef lub łapatka. Według Instytutu Żywności i Żywienia mięso czerwone i stworzone na jego bazie produkty należy spożywać w ilości maksymalnie 500 gram tygodniowo. W praktyce oznacza to, że spokojnie możemy sobie pozwolić na jednego lub dwa burgery każdego tygodnia. Nie powinien on jednak zastąpić zdrowej, zróżnicowanej diety, w której znajdą się też inne dania, w tym zawierające kasze, rośliny strączkowe, orzechy czy pestki.
- Zewnętrzny materiał partnerski