Jak pomóc sobie w rozwoju kreatywności?Kreatywność to umiejętność, którą trzeba nieustannie ćwiczyć i rozwijać z biegiem czasu. Nie ma skrótów ani magicznych formuł, ale są sposoby na rozszerzenie swojego myślenia poza to, co oczywiste. Mamy nadzieję, że te pomysły pomogą Ci stać się bardziej kreatywnym w życiu codziennym i zaowocują nowymi inspiracjami w Twojej pracy!

Idź na spacer

Nie musisz wydawać mnóstwa pieniędzy na wymyślny "spacer kreatywności". Po prostu idź na spacer i wyjdź na łono natury. Prostota spaceru pozwala Twojemu umysłowi swobodnie wędrować, co jest świetnym sposobem na uwolnienie kreatywności. Podczas spaceru staraj się nie myśleć o logistyce kolejnego kreatywnego projektu. Zamiast tego pozwól swojemu umysłowi błądzić i zobacz, dokąd Cię zaprowadzi. Podczas spaceru staraj się zwracać uwagę na otoczenie, w tym na pogodę, ludzi wokół Ciebie, dźwięki, które słyszysz, i widoki, które widzisz. Staraj się nie zaprzątać zbytnio swoimi myślami, ale zauważaj, co się dzieje wokół Ciebie.

Bazgraj i ćwicz sprawność rąk

Bazgranie, szkicowanie i ćwiczenie umiejętności manualnych to świetne sposoby na rozbudzenie w sobie kreatywności. Nikt nie oczekuje niczego niesamowitego ani gotowego dzieła sztuki. Można nawet szkicować na głos, dając do zrozumienia otoczeniu, że urządzamy burzę mózgów i próbujemy uwolnić umysł. Oprócz szkicowania i bazgrolenia można też próbować malować, rzeźbić, robić na drutach lub wykonywać inne prace ręczne, które nas interesują. A nawet jeśli nie jesteś wielkim artystą (jeszcze!), nie martw się. Nie ma znaczenia, czy Twoje rysunki lub obrazy są "dobre" - celem jest pobudzenie Twojej kreatywności.

Medytuj

Twórcza inspiracja może być nieuchwytna. Jeśli czujesz się zablokowany w swoich twórczych dążeniach, medytacja może pomóc otworzyć umysł i zwiększyć zdolność do skupiania się na rozwiązaniach i pomysłach. Niezależnie od tego, czy korzystasz z aplikacji do medytacji z przewodnikiem, czy też z techniki, której nauczyłeś się na zajęciach lub w książce, celem medytacji jest oczyszczenie umysłu. Chodzi o to, by nauczyć się mniej rozpraszać przez hałas w głowie i bardziej koncentrować się na zadaniu, co jest bardzo przydatne w pracy twórczej. Kiedy jesteś bardziej skoncentrowany i potrafisz wyłączyć hałas w głowie, łatwiej jest Ci być kreatywnym.

Wyłącz swój mózg i pozwól mu odpocząć

Zanim podniesiesz ręce sfrustrowany tym całym gadaniem o byciu kreatywnym i braku pomysłów, wiedz, że czasem dobrze jest tymczasowo wyłączyć mózg i dać sobie przerwę od myślenia o danym projekcie. Tworzenie nie zawsze musi być procesem ciągłym, a robienie sobie sporadycznych przerw jest ważne dla zdrowia psychicznego i witalności twórczej. Wyłączenie mózgu można zrobić na kilka różnych sposobów. Można pójść na spacer, pobiegać, poćwiczyć, pooglądać telewizję, pobawić się ze zwierzętami domowymi, pospać lub zrobić wiele innych rzeczy, które oczyszczą umysł i pozwolą na nawiązanie nowych połączeń w mózgu.