Straszne filmy, książki i gry komputerowe są popularne nie bez powodu. Przyprawiają o gęsią skórkę i sprawiają, że dłonie się pocą. Ale dlaczego uwielbiamy się bać? Uważa się, że strach ma ewolucyjną funkcję, aby zapewnić nam bezpieczeństwo. Pomaga nam zidentyfikować niebezpieczne sytuacje lub rzeczy, które mogą nas potencjalnie skrzywdzić. Uwalnianie hormonów stresu, takich jak adrenalina, podczas przerażającej sytuacji zwiększa tętno, ciśnienie krwi i tempo oddychania - przygotowując nasze ciało do walki lub ucieczki przed zagrożeniem, które dostrzegamy. Jest to często nazywane reakcją "walki lub ucieczki".
Zrozumienie reakcji na strach
Reakcja strachu jest normalną reakcją na znalezienie się w niebezpiecznej sytuacji. Kiedy napotykamy zagrożenie, uruchamia ono autonomiczny układ nerwowy, co powoduje uwalnianie hormonów stresu. Przygotowuje to organizm do "walki lub ucieczki" - gotowości do obrony przed zagrożeniem lub do jak najszybszej ucieczki od niego.
- W przypadku realnego zagrożenia fizycznego jest to pomocna reakcja. Pozwala nam szybko zareagować, aby oddalić się od źródła zagrożenia.
- Jednak reakcję strachu wywołują również rzeczy, które w rzeczywistości nie są niebezpieczne, takie jak pająki czy wysokość.
Niestety, trudno jest wyłączyć reakcję strachu po jej uruchomieniu. Reakcja walki lub ucieczki jest wywoływana przez część mózgu zwaną amygdałą. Ta część mózgu jest odpowiedzialna za instynkt i przetrwanie. Jest ona mniej zdolna do dokładnego i szczegółowego przetwarzania informacji niż intelektualne części mózgu. Migdałek sprawia, że ludzie mogą być przerażeni rzeczami, o których wiedzą, że nie są niebezpieczne.
Dlaczego lubimy się bać?
Strach jest jedną z najbardziej podstawowych ludzkich emocji. W pewnym sensie jest to emocja pozytywna. Może nas inspirować do działania, pomagać nam podejmować lepsze decyzje i unikać niebezpiecznych sytuacji. Jednak bycie przytłoczonym przez strach może być również paraliżujące. Unikanie sytuacji i doświadczeń, które wywołują strach, może być niezdrowe. Kiedy stawiamy czoła naszym lękom, stają się one mniej potężne. Jednocześnie ważne jest, aby nie pozwolić strachowi kontrolować swojego życia. Kiedy się boimy, jesteśmy gotowi do działania. Adrenalina i inne hormony stresu płyną w naszych żyłach, przygotowując nas do działania. Możemy podjąć działania w zdrowy sposób, gdy jesteśmy gotowi do działania, a nie zamrożeni w strachu. Kiedy się boimy, możemy podejmować lepsze decyzje. Reakcja strachu może pomóc nam zidentyfikować niebezpieczne sytuacje i rozpoznać, co należy zrobić, aby ich uniknąć.
- Admin