Co musisz wiedzieć o Eboli: Fakty i wskazówkiIstnieje więcej niż kilka błędnych przekonań dotyczących śmiertelnego wirusa Ebola. Wybuch epidemii w 2014 r., który rozpoczął się w Afryce Zachodniej i rozprzestrzenił się na wiele krajów, nie zrobił nic, aby uciszyć publiczny niepokój wokół tego wirusa, zwłaszcza że nie jest znane lekarstwo. Z niektórymi ludźmi twierdzącymi, że jest to wynik działania kosmitów, innymi twierdzącymi, że to czasy ostateczne, a wieloma twierdzącymi, że jest to sztuczny wirus stworzony przez naukowców - istnieje wiele dziwnych i nieprawdziwych rzeczy krążących o Eboli. I choć nie jest to coś, o czym lubimy rozmawiać, wiedza o tym, co trzeba wiedzieć o Eboli, pomoże Ci uchronić się przed zarażeniem. Ale przy takiej ilości informacji, od czego zacząć? Czytaj dalej, aby poznać wszystkie fakty na temat wirusa Ebola, jego potencjalny wpływ na Twoje życie oraz sposoby ochrony przed zarażeniem się nim.

Co to jest Ebola?

Wirus Ebola jest rzadką, ale bardzo zaraźliwą chorobą zakaźną, która może doprowadzić do śmierci. W większości przypadków zakażenie wirusem Ebola prowadzi do ciężkiego krwotoku, krwawienia wewnątrz organizmu i śmierci. Wybuch epidemii Eboli w 2014 roku był największym i najbardziej złożonym wybuchem epidemii Eboli w historii.

Ognisko wystąpiło w Afryce Zachodniej i zostało po raz pierwszy zgłoszone w Gwinei w marcu 2014 roku. Nazwa wirusa pochodzi od rzeki Ebola, która znajduje się w pobliżu lasu tropikalnego w Afryce, gdzie wirus został po raz pierwszy zidentyfikowany w 1976 roku. Stamtąd rozprzestrzenił się do innych krajów, w tym do Stanów Zjednoczonych.

Ognisko z 2014 roku było pierwszym, które wystąpiło poza Afryką. Chociaż wirus występuje u niektórych zwierząt w Afryce, w tym małp, nietoperzy i jeżozwierzy, nie wiadomo, jak wirus jest przenoszony między zwierzętami i ludźmi. Jednak wirus przenosi się z człowieka na człowieka poprzez kontakt z płynami ustrojowymi, takimi jak krew, pot, wymiociny i biegunka. Dobrą wiadomością jest to, że nie można zarazić się wirusem Ebola z powietrza, wody lub żywności; trzeba mieć bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi zakażonej osoby. Oznacza to, że tak długo jak unikasz bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi, nie masz szans na zarażenie się wirusem Ebola.

Jak przenoszona jest Ebola?

Wirus Ebola dostaje się do organizmu człowieka przez skórę, oczy lub błony śluzowe w nosie, ustach lub przez ranę. Aby zarazić się wirusem, musisz mieć bezpośredni kontakt z zakażoną krwią lub innymi płynami ustrojowymi, takimi jak wymiociny, mocz lub pot. Wirus nie dostaje się do organizmu przez powietrze, wodę lub żywność. Na przykład, jeśli masz krwawiącą ranę i masz bezpośredni kontakt z krwią zakażonej osoby, prawdopodobnie zarazisz się wirusem. Jeśli następnie będziesz mieć kontakt z niezakażoną osobą, możesz przekazać jej wirusa. To samo dotyczy kontaktu z zakażonymi płynami ustrojowymi, takimi jak wymiociny czy mocz. Jeśli jednak nie masz krwawiącej rany i nie masz bezpośredniego kontaktu z zakażonymi płynami ustrojowymi, nie jest prawdopodobne, że zarazisz się wirusem.